Spread the love

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğanın “Eyy NASA antin kuntin işlere dünyanın parasını harcıyacağına fakirlere yardım etsene” söylemi üzerine dün akşam saatlerinde Cenevre’deki merkezlerinde düzenlenen basın toplantısında, kurum bünyesinde halen sürdürülen ve maliyeti 1000 Euro’yu aşan tüm çalışmaları süresiz olarak askıya aldığını duyurdu. Kararın alınmasında, AKP ve Müslüman dünyasının, “Bunun gibi antin kuntin işlere milyarlar harcayacaklarına, dünyada bir sürü aç insan var, onları doyursunlar” yönündeki genel kanaatin etkili olduğu bildirildi.

CERN De Aynı Kararı Alarak Projelerini durdurdu

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nı(LHC) geçtiğimiz hafta içinde yeniden çalıştırmaya başlayan Avrupa Nükleer Araştırma Organizasyonu (CERN), projenin kendisinden ziyade masrafıyla gündeme gelmiş, iki tane atom (o da bir ihtimal) birbiriyle çarpışacak diye harcanan paranın miktarı, gerek uluslararası basından, gerek dünya kamuoyundan yoğun tepki almıştı. Eleştiriler karşısında bugüne kadar koruduğu sessizliğini, dün akşam saatlerinde gerçekleştirilen basın toplantısıyla bozan CERN Eşbaşkanı Erwin Eissbuchner, yakın zamanda kurum içinde yapılacak radikal değişikliklerin ilk sinyallerini verdi.

Özellikle son birkaç senedir, biraz da basının CERN’de yapılan işleri anladığı kadarıyla ve dili döndüğünce halka anlatmaya başlamasının ardından oldukça yoğun tepkiler aldıklarını belirten Eissbuchner, “Gerçi bu işin parası pulu orta yerde tartışılmaya başlanmadan önce de bazı duyarlı vatandaşlarımız, ‘Dünyayı yok edeceğimiz’, ‘Uzay zamanı eğip bükeceğimiz’, ‘Allah’ın gücüne gideceği’ gibi endişelerini bize iletiyorlardı ama o zaman ‘cahil cahil konuşuyorlar’ deyip geçebiliyorduk. Hadron çarpıştırıcısının günlük maliyeti, kaç paralık elektrik yaktığı gibi herkesin az çok anladığı konular ortaya dökülünce bu tepkiler adeta bir eleştiri bombardımanına dönüştü. Ne olduysa o milyar euro lafları dönmeye başlayınca oldu, dananın kuyruğu orada koptu.” sözleriyle artık kurum olarak bazı şeylerin hesabını veremez duruma geldiklerini ifade etti.

Sosyal medyanın gücü

Kuruldukları günden bu yana bilim adı altında kimsenin ne olduğunu anlamadığı bir sürü şeyle uğraştıklarının farkında olduklarını ifade eden CERN Eşbaşkanı, 20 yıl boyunca bu işlere toplamda 90 milyar euroya yakın kaynak harcadıklarını itiraf ederek şöyle devam etti:

“Önceleri ekibimizde, bu uğraştığımız düzeydeki fiziğin zaten kamuoyu ortalamasının en azından şu etapta anlaması gereken şeyler olmadığı görüşü hakimdi. Fakat ardı ardına gönderilen mailler, dünyanın dört bir yanındaki aç insan fotoğrafları ve özellikle ‘Fwd:Fwd:Fwd: Etiyopyalı çocuğun ölmesini bekleyen akbaba :(((‘, ‘O atomları Tayvan’da günlüğü 1 dolara çalışan çocuk işçilere çarpıştırıyorlar’, ‘Ölmek üzere olan diğer bir Afrikalı çocuğun fotoğrafını çeken muhabir – çok komikkkk’ gibi iletiler, bizi tabiri caizse kendimize getirdi. Kibrimizden sıyrıldık…”

“İnanılmaz miktarda insan besleyebiliriz”

Eissbuchner, kurum olarak artık bu işlerden ellerini eteklerini çekip, yüklü meblağdaki ödeneklerini ortalama insanın beklentileri doğrultusunda harcama zamanının çoktan geldiğini işaret ederken, bugüne kadar düşüncesizce harcadıkları paralar yüzünden duyduğu pişmanlığı da gizleyemedi.

“Günde atıyorum yarım milyon euro harcıyorsak, veririz onu bir fırına, sırf bize çalışır. Bir de toptancıyla anlaşırız, halden sebze meyve çekeriz, bir şekilde bir sürü insanı doyururuz. Sırf şu Hadron Çarpıştırıcı bi ucundan bi ucuna 10 kilometreden fazla. İçine kaç tane evsiz aile yerleştirebiliriz, hesabını siz yapın. Peki ya bu kumanda paneli? Çok mu lazımdı yani? Bunun yaktığı elektrikle 1000 tane köy…” derken gözleri dolan ve konuşmasına daha fazla devam edemeyen Eissbuchner, toplantıya ani bir şekilde son vererek yardımcıları nezaretinde salonu terk etti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here